Park vnitroblok Poříčí-Křídlovická-Zahradnická

Zahradnická 279/8, Brno-střed
INFO

Vnitroblok mezi ulicemi Poříčí, Křídlovická a Zahradnická byl po revitalizaci otevřen veřejnosti v červnu 2017. V témže roce byl také oceněn titulem Park roku. Prostor je rozdělen do několika částí s různým využitím. Nachází se v něm květinové záhony, hřiště pro pétanque, fitness prvky, basketbalové hřiště, dětské hřiště a veřejný gril s posezením. V zadní části parku je umístěn uzavřený psí výběh. Nad částí okružní mlatové pěšiny je průchozí pergola, kolem níž bylo vysázeno na 250 hortenzií. Mobiliář parku je vyhotoven z akátového dřeva, jež by mělo být dostatečně odolné a sloužit dlouhodobě. Komplexní úprava parku, jejíž cena činila 9,3 milionu korun,zahrnovala opravu parkových cest, revitalizaci části travnatých ploch a vybavení novým mobiliářem.

Lidem z okolních domů slouží nejen nové lavičky, ale i veřejný gril s posezením a pro udržení dobré kondice fitness prvky pro venkovní sportování. Děti ocenily dráhu na kola či kolečkové brusle, hřiště s umělým povrchem pro míčové hry. Ve vnitrobloku byl zbudován plácek na čím dál oblíbenější pétanque, na vyhrazených místech se mohou pořádat i pikniky v trávě. Ani zvířata nebyla opomenuta. Mají k dispozici pítka, vzniklo zimoviště pro ježky i budky pro ptáky. Také na psy autoři mysleli a poskytli jim chráněný výběh, na základě návrhu z řad veřejnosti dokonce rozdělený do sekcí pro malá a velká plemena a obohacený o prvky agility. Významná péče byla věnována zeleni.

Spousta stávajících dřevin byla ošetřena, upravena, další stromy, keře i květiny byly vysázeny. Celkem se jednalo o 1500 kusů nové zeleně, což je mimořádný počin. V části parku byl jako reminiscence na bývalé zahrady vysázený malý ovocný sad, zahrnující i některé méně známé druhy ovoce,jako jsou např. mišpule nebo muchovníky. Nově byl park propojený bezbariérovým vstupem z pedagogické fakulty, aby jej mohli ve chvílích volna využívat i studenti. Obnovu parku Křídlovická-Zahradnická porota ocenila cenou zakladatele soutěže profesora Jaroslava Machovce, kterou na slavnostním předávání v Olomouci. Ocenění bylo uděleno za zapojení místní komunity do plánovacího procesu, respektování historie místa, použití květin a ovocných dřevin. Jak komise zhodnotila, díky příkladnému přístupu investora a projektantky vznikla sousedská sdílená zahrada pohostinně otevřená veřejnosti.

Obnovu parku začala radnice Městské části (MČ) Brno-střed s veřejností projednávat na podzim 2015. V roce 2016 byly dokončeny projekční práce a vydáno stavebního povolení. Zároveň MČ Brno-střed získala na obnovu parku dotaci z Magistrátu města Brna 5,45 milionu korun, která doplnila celkovou částku a umožnila celý projekt zrealizovat naráz. Práce začaly na podzim 2016. Veřejnosti byl park slavnostně předán v červnu 2017.