Smuteční síň Brno-Židenice

Komprdova, Brno-Židenice
INFO

Návrh stavby smuteční síně u hřbitova v brněnských Židenicích vznikl již v roce 1977 v ateliéru architekta Ivana Rullera. Projektovou a stavební dokumentaci připravil v letech 1979-1983 Brnoprojekt a začala stavba, které se ujali místní obyvatele v rámci takzvané akce Z (zdarma). Vedoucím architektem byl Ing. arch. Pavel Šrubař. Investorem byla Technická a zahradní správa města Brna, dokončení se síň za 4,5 milionu korun československých dočkala v roce 1985.

První obdélníková část měla dle autorů představovat svět živých, úzká část bájnou řeku Styx a poslední obdélníková část svět mrtvých.Střecha nad samotnou střední síní má podobu zlomeného písmene V. Vnější stěny jsou obloženy mramorem, štípanou břidlicí a tmavými dřevěnými latěmi. Vstup má kamenem obloženou přístupovou plošinu, prosklení a je rozčleněn sloupy. Vpravo v rohu je tmavě olověná plastika Tři chodci z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Kvalita stavebních prací bohužel nebyla dostačující, začaly se projevovat různé problémy a tak byla budova v roce 2007 zcela uzavřena.  Město Brno jako vlastník ji oplotilo a v roce 2011 dokonce zvažovalo demolici. Narazilo ale na protesty místních obyvatel i milovníků architektury. Radní se tedy rozhodli nechat síň opravit.