Parková dráha Brno u Olympie

U Parkové dráhy 331/1, Brno-jih
INFO

Parková dráha určená pro provoz železničních modelů supervelkých měřítek s personální obsluhou je první veřejnou dráhou v České republice.
Je situována v zelené zóně nákupního a zábavního centra a pro veřejnost je v provozu od začátku května do konce října o víkendech a svátcích. Celková délka hlavní dráhy je 1,5 km a její kolejiště je konstruováno pro dva modelové rozchody – 127 a 184 mm. Budova hlavního nádraží je zmenšeninou skutečných drážních budov z přelomu 18. a 19. století. Výpravní budova, dílny, depo s točnou a rotundou bývaly běžnou součástí starých nádraží a tak je tomu i zde. Během Open House Brno bude k vidění přehlídka lokomotiv a vozů, které zajišťují na této železnici provoz. K jednotlivým modelům bude možné vyslechnout komentář odborného pracovníka, včetně ukázky funkcí lokomotiv. V průběhu akce bude k vidění funkční ukázka historického mechanického návěstidla včetně předzvěsti a zvoncové návěsti, takzvaného „Číňana“.

Při unikátní ukázce posunu drážních vozidel budou návštěvníci svědky nejen vytváření vlakových souprav, najíždění lokomotiv na vozy, ale také praktického použití návěstí pro posun, které se nijak neliší od těch používaných na velké železnici.

Je vhodné pro malé, velké i největší děti :-)