Fakultní nemonice Brno - panorama

Jihlavská 20, Brno-Bohunice
INFO

Ke stavbě areálu fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích bylo přistoupeno kvůli nedostačujícím kapacitám brněnských nemocnic v roce 1969. U jeho zrodu stál absolvent brněnské fakulty architektury Miroslav Spurný, který po studijních cestách po zahraničních nemocnicích pracoval i na zdravotnických zařízeních v Boskovicích, Znojmě a Valašském Meziříčí. Výsledná realizace Stavoprojektu se kvůli vysokéfinanční nákladnosti protáhla na dvacet let.

Po gynekologicko-porodnickém pavilonu a dvojici internátů pro zdravotní sestry byla v roce 1989 otevřena výšková osmnáctipodlažní hlavní budova s více než tisícem lůžek, specializovanými odděleními, operačními sály i laboratořemi. Ta je propojena s nižším hospodářsko-technickým křídlem a gynekologickou klinikou.

Výšková budova nemocnice byla postavena speciální technologií tak, že stropy byly smontovány na zemi a pomocí hydraulického systému zvednuty nahoru. Dominantou lůžkového křídla jsou průhledné parapety a hnědě probarvené slunolamy s ocelovými polosloupky. Budovu doplňují dvě schodiště - na východě ponechané betonové, na západě obložené černými kachlemi. Na místě na západní straně původně plánované, ale nerealizované interní kliniky a polikliniky vzniklo v roce 2006 Diagnosticko-terapeutické centrum, podle návrhu brněnského Atelieru AS, s heliportem na střeše.  

Z rovné střechy výškové budovy je daleký rozhled jak na západ směrem k Vysočině, tak na východ s dohledem až na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech.