Zvonařka - autobusové nádraží

Zvonařka 411, Brno-střed
INFO

Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo nedávno zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se začátkem roku 2021plně obnovil, pracovat se ale ještě bude na předprostoru nové výpravní haly. Kromě ní se Zvonařka dočkala moderního osvětlení, nového logického číslování nástupišť nebo světlého nátěru konstrukce jejich zastřešení.

Učinit z autobusového nádraží funkční a přívětivý veřejný prostor a zároveň zachovat  podstatu  brutalistní  architektury  z  80.  let  –  to  byly  cíle,  které   si před modernizací Zvonařky vytyčili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Oba se podařilo splnit. S plány na rekonstrukci Ústředního autobusového nádraží Zvonařka oslovili majitele a vedení města. Přípravy projektu začaly v roce 2017, samotné práce trvaly od března do prosince 2020. Opravené nádraží teď díky architektům z ateliéru CHYBIK+KRISTOF odpovídá současným nárokům a nabízí cestujícím vyšší komfort.

Zvonařka se směrem k centru otevírá novou výpravní halou, jejíž organický tvar překlenuje zázemí od prodeje jízdenek a čekárny až po občerstvení a toalety. Mobiliář v interiéru haly pochází od firmy mmcité. Hala stojí na severním okraji nádraží v poloze zrušeného nástupiště a stánků, díky čemuž je pohodlně přístupná od galerie Vaňkovka i od plánované zastávky MHD. Budova je tvarovaná tak, aby naváděla cestující dovnitř. Její výrazná červená střecha navíc volně přechází ve veřejný prostor nádraží. Z pozice haly také vyplynulo nové číslování nástupišť. První nástupiště je teď přímo u haly.

Všechna nástupiště propojuje nový bezbariérový chodník, aby se cestující pohodlně dostali ke všem místům odjezdů a nemuseli nádraží obcházet jako tomu bylo doposud. Orientaci jim usnadňuje nový informační systém a obrazovky. Ocelová konstrukce zastřešení dostala světlý nátěr. Celý prostor opticky zvyšuje nové osvětlení, jehož intenzita reaguje na okolní denní světlo a šetří elektřinu. Přibyl také výtah na střechu, kde lidé mohou nově využít 53 parkovacích míst P+R. Dosud na střeše parkovaly pouze autobusy. Kapacitu pro stovku autobusů se přitom podařilo zachovat. V areálu nádraží cestující najdou také stojany na kola.

Nádraží Zvonařka neztratila nic ze své autentičnosti, a přitom získala moderní tvář. Zatímco jinde, u nás i ve světě, dochází k bourání objektů z éry brutalismu, v případě brněnské Zvonařky se podařilo nádraží zachovat a transformovat.

V částečném provozu začalo nádraží Zvonařka fungovat už v prosinci 2020, od začátku letošního  roku  se  postupně  obnovoval  plný  provoz.  Slavnostní  otevření se muselo odkládat kvůli pandemii Covid-19 až na začátek března. Práce ale na Zvonařce nekončí – na úpravy čeká ještě předprostor výpravní haly.