Historie vily sahá až do 30. let minulého století, kdy bratři Kubové - podnikatel Alois a projektant Vilém - vybudovali funkcionalistickou rodinnou vilu s přilehlou parkovou zahradou, sadem a vinohradem.
V přízemí domu z roku 1936 byl byt správce a pokoje služek. Schodiště ve vstupní hale vede do haly v patře, kterou prosvětluje oblá prosklená stěna zimní zahrady, obývacího pokoje a kuchyně. V posledním podlaží s další krytou terasou našla míto ložnice, šatna a lázeň. Rozsáhlý suterén skrýval technické zázemí včetně rozvodny ústředního topení a protiletecký úkryt.
Jako jejich rodinné sídlo sloužila vila pouze do druhé světové války. Po zatčení gestapem v roce 1943 byl Alois Kuba nucen vilu prodat brněnské Němce Edith Piesch. Od té doby vlivem několika nevítaných nájemníků chátrala. Od roku 1957 v ní byly jesle, později pracoviště Státní tajné bezpečnosti.
Původní velkorysé pojetí funkcionalistické vily a jejího okolí od Aloise a Viléma Kubových vzalo bohužel za své stavbou čtyřproudé rychlostní komunikace v její bezprostřední blízkosti.
Od roku 2009 je kulturní památkou a stala se sídlem Dům dětí a mládeže Brno, Helceletova, příspěvkové organizace, pobočky Frikulín. Zprostředkovává řadu vzdělávacích a volnočasových aktivit všech věkových kategorií v dopoledních i odpoledních hodinách a také tábory.