Vyhlídková kavárna Grand Prix Kohoutovice

Voříškova 2, Brno-Kohoutovice
INFO

Bývalá kavárna s panoramatickým výhledem na Brno a okolí je hlavní dominantou kohoutovického sídliště. Střešní prosklená vyhlídková restaurace s otevřeným ochozem o patro níže vznikla v letech 1975 až 1978 podle návrhu Jaroslava Černého, který byl spolu s Františkem Kočím autorem sídliště Kohoutovice. Dle studie Brno projektu restauraci nad střechou výškového bytového domu Voříškova 2 postavily tehdejší Pozemní stavby Ostrava.

Dvoupodlažní ocelová plně prosklená konstrukce byla na vrchol třináctipodlažního panelového domu vynesena. Nadmořská výška paty domu je 382 metrů, celkem měří 50 metrů, vyhlídka je ve 44 metrech.

Technické mezipodlaží s terasou vytvořilo odsazení od obytných částí a mělo primárně za úkol zvukovou izolaci. Bylo tam také umístěno sociální zařízení.

Vyhlídková kavárna sloužila v době závodů mezinárodní Velké ceny motocyklů a silničních automobilů prominentům režimu k pozorování dění na trati, vedoucí přímo pod domem. Jen nedaleko je tzv. Farinova zatáčka, kde v září 1949 havaroval Giuseppe Farina a usmrtil dva diváky. Nejzářivější hvězdou okruhu byl v minulosti jezdec Louis Chiron, který dodnes žije v úsloví „Jezdí jako Širón“.

Světová Grand Prix (Velká cena)se na původním okruhu přes Kohoutovice a Nový Lískovec jezdila do roku 1982, o evropský pohár se na něm motocyklisté utkávali ještě do roku 1986. Poté se přesunula na nově vybudovaný Masarykův okruh mezi Žebětínem a Ostrovačicemi.

Hranol panelové věže s prosklenou v noci svítící korunou tvořil výraznou dominantu v siluetě sídliště vizuálně, ale i čilým společenským životem s nočním provozem a hudebními i diskotékovými produkcemi či videokavárnou. V 90. letech hostila country večery, kde hrál i country zpěvák Michal Tučný, oblíbená byla kapela Sirius. Dobové jídelní a nápojové lístky zvaly na paletu kávových specialit, zmrzlinové a ovocné poháry či přímé dodávky vína z valtických sklepů.

Zásobování i samostatné cestě hostů do kavárny, aby se nemísili s obyvateli domu pod ní, sloužilo samostatné schodiště s 234 stupni a výtah, umístěný v betonovém nosném jádru, na kterém byla konstrukce kavárny zavěšena.

V devadesátých letech restaurace čelila stížnostem místních na údajné rušení nočního klidu a nakonec zavřela. Po zániku kavárny tehdejší vedení městské části Brno-Kohoutovice uvolněné prostory pronajalo soukromé firmě na kanceláře. Po odstěhování firmy v roce 2019 a rekonstrukci prostor současné vedení kohoutovické radnice hledá nové využití prostor,umožňující přístup veřejnosti na vyhlídku. Nahoře se již například nově konaly svatební obřady.